Nabór uczestników do programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025

Fundacja Przemijanie z siedzibą w Opolu ogłasza nabór uczestników do Ministerialnego Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025. Program realizowany jest przy wsparciu finansowym ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego przyznanych przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Dokumenty należy złożyć w formie papierowej w biurze Fundacji w Opolu ul. Staromiejska 14 - do dnia 22.01.2025 roku W GODZINACH OD 10.00 DO 15.00.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem tel. 602 641 938 lub 728 182 993 lub osobisty w biurze Fundacji Przemijanie w Opolu ul. Staromiejska 14 (przy Pl. Sebastiana).

 

Złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z przyznaniem usługi Asystenta Osoby z niepełnosprawnością.

 

W pierwszej kolejności usługi asystenckie otrzymają osoby:

 

  • poruszające się na wózku inwalidzkim; 
  • niewidome/ociemniałe; 
  • głuche; 
  • mieszkające samodzielnie i samotne (bez wsparcia rodziny); 
  • zamieszkujące z drugą osobą niepełnosprawną; 
  • nie korzystające z innych form pomocy i wsparcia, tj. m.in. usług opiekuńczych i specjalnych usług opiekuńczych świadczonych przez Ośrodek Pomocy Społecznej, pielęgniarki środowiskowej/opieki długoterminowej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Klubów Seniora, Dziennych Domów Pobytu, Zakładu Aktywności Zawodowej.

 

W przypadku zamieszkiwania wspólnie więcej niż jednej osoby z niepełnosprawnością FUNDACJA PRZEMIJANIE zastrzega możliwość przyznania usług asystenckich tylko jednej osobie z niepełnosprawnością.

 

Liczba maksymalnie przyznawanych godzin asystenckich przez FUNDACJĘ PRZEMIJANIE (maksymalny limit roczny):

 

  • 840 godzin dla osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
  • 720 godzin dla osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • 360 godzin dla osób posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • 360 godzin dla dzieci w wieku do ukończenia 16 r.ż. z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt. 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

UWAGA! Do składanych wniosków należy dołączyć aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności  

Do powyższych dokumentów należy dołączyć kserokopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymogów Programu w zakresie wykształcenia lub/i doświadczenia w pracy z niepełnosprawnymi.

 

W przypadku, gdy usługa asystenta będzie świadczona na rzecz dziecka z niepełnosprawnością (do ukończenia 16. roku życia) należy dołączyć dodatkowo:

 

  • zaświadczenie o niekaralności (z 2025 roku),
  • informację o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru (z 2025 roku),

     

DOKUMENTY DO POBRANIA: